Chwila dla siebie, czyli o sztuce odpoczynku

Szkoła, praca, dom, nauka, blog, obowiązki, sprzątanie, zajmowanie się rodzeństwem, zajęcia pozalekcyjne... Pędzenie z jednego miejsca do drugiego, nie zwracając na nic uwagi. Ze szkoły prosto na siłownię, potem biegiem na przystanek autobusowy, żeby się nie spóźnić i wrócić przed 17, bo w domu czeka rodzeństwo i dom do posprzątania. Później nauka, nauka, nauka i kładzenie się do łóżka, żeby się wyspać i nie zaspać na autobus do szkoły. Tak dzień w dzień... Z punktu A do punktu B, napięty grafik i brak czasu na coś bardzo ważnego. Brak nam chwili dla siebie.


W życiu ważny jest właśnie ten moment odpoczynku. Czas, gdy mówimy ,,stop" dla tego całego biegu i relaksujemy się, odprężamy swoje zmysły. Wiele osób myli ten reset (psychiczny i fizyczny) z lenistwem, a to nie jest tak... Człowiek nie jest maszyną, by ciągle za czymś biec, szukając ,,szczęścia". Cała gonitwa w życiu mocno odbija się na naszej psychice, a często też na zdrowiu fizycznym, co jest bardzo złe i wiele osób sobie z tym nie radzi. W końcu rozwija się zjawisko pracoholizmu, a także coraz więcej osób jest stresowych, nerwowych... Co z tego, że mamy najlepsze oceny lub większą pensję, skoro sami się w tym zatracamy?


Często przez to, że ,,musimy" coś zrobić brakuje nam czasu. Czy to na bliskich, czy też na rozwijanie swoich hobby, a nawet na przeczytanie dobrej książki lub obejrzenia fajnego filmu. Oprócz tego są też inne konsekwencje, np. zaburzenia koncentracji czy problemy z zasypianiem lub bezsenność. Ja sama tego doświadczam w ostatnim czasie i mój dzień nie jest tak ,,leniwy" jak wiele osób mogłoby myśleć, bo co może robić siedemnastolatka w ciągu dnia? Otóż to, mam wiele nauki, własne obowiązki domowe, a także chodzę na siłownie. Niby nie jest to bardzo napięty dzień, ale to czasami dużo. Za każdym razem przed i po szkole w mojej głowie pojawia się myśl, że nie zdążę na autobus lub tym razem szybciej odjedzie, a może będą wszystkie miejsca zajęte... 


Warto czasem na prawdę nie zajmować sobie każdej godziny dnia, by choć na chwilę dać sobie chwilę odpoczynku, może to być nawet dłuższa kąpiel, czytanie książki z herbatką, a może spacer? Ja ostatnio staram robić się wszystko na spokojnie, wychodzić na przystanek te kilka minut szybciej, żeby na 100% zdążyć i nie myśleć o spóźnieniu. Uczyć się od razu po szkole, a nie pod wieczór, żeby nie przejmować się, że ,,nic nie umiem". Czasem takie rzeczy mają ogromny wpływ na nasze życie i psychikę.


A co chciałam dokładnie przekazać tym wpisem? Warto się czasem zatrzymać. Dostrzec to, co jest wokół nas, a nie w punkcie B, do którego cały czas zmierzamy. Docenić swoje życie i to, co się ma, a nie może się osiągnąć, dalej biegnąc. Nie warto zaniedbywać własnego zdrowia i bliskich dla swoich wyimaginowanych celów, po prostu pogódźmy to, nie pozwalając, by stres i gonitwa myśli rządziły naszym życiem.

Płaszczyk - second hand, 10zł
Koszulka - Guess
Leginsy - H&M
Buty - Adidas Superstar

35 komentarzy:

 1. W 100% zgadzam się z Tobą. Każdy ma jakieś obowiązki, lecz czasem trzeba wrzucić na luz. Każdy potrzebuje chwili odpoczynku. Mówi się, że rodzina i zdrowie są najważniejsze, więc warto o tym pamiętać i nie pozwalać by stres i gonitwa nami kierowały.
  Dziękuję za obserwację, również obserwuję, jako Klaudia Żankowska ;)
  https://hamster-and-life.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi milutko i mam nadzieję, że spędziłaś te święta w jak najlepszej atmosferze 💋 I że właśnie to była ta chwila na reset.

   Usuń
 2. ślicznie wyglądasz:) i bardzo dobrze piszesz ujmując charakter dzisiejszego pędu świata... obserwuję z miłą chęcią i zapraszam serdecznie do siebie;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpoczynek jest bardzo ważny, ale tak naprawdę nie każdy umie odpoczywać w prawidłowy sposób i często wolne nas męczy jeszcze bardziej niż w dzien w biebu. Ale to prawda trzeba czasem się zatrzymać :)

  vanilliowynotes.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba znaleźć chociaż tą chwilkę dla siebie 💋

   Usuń
 4. Czas to najważniejsze słowo w życiu. Gonitwa trwa. Coraz więcej czasu poświęcamy pracy zapominamy o rodzinie o byciu tu i teraz. Czas przystosować za chwilę może być za późno.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś wiecznie dokądś pędziłam teraz kiedy tylko mogę odpoczywam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowiek po czasie nie odczuwa żadnej przyjemności ☹️

   Usuń
 6. w tym pędzie zapominamy o sobie, a później jest tylko żal o stracony czas, czasem warto przystanąć na chwilę i zastanowić się nad odpoczynkiem

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj tak, odpoczynek jest ważny i zawsze trzeba wygospodarować na niego czas.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dokładnie czasem trzeba się zatrzymać na chwilę, życie jest zbyt krótkie za szybko przemija.

  OdpowiedzUsuń
 9. Życie mija zdecydowanie za szybko, a zwłaszcza gdy obok ma się słodkie maleństwo. A odpoczynek jest bardzo ważny, choć czasem trudno zatrzymać się na chwilę >3

  OdpowiedzUsuń
 10. Bieganie z punktu A do punktu B - dobrze ujeta definicja mojego życia, z tym że można je jeszcze oznaczyć etykietką 'full time blogger'.
  Pozdrawiam,
  aldrazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. mało kto potrafi teraz odpoczywać, to sztuka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niestety prawda, choć brzmi dość absurdalnie. Ludziom WYDAJE SIĘ, że odpoczywają, a tak naprawdę zajęci są milionem myśli i spraw :)

   Usuń
 12. Chwila dla siebie powinna być koniecznością. Przecież na pięć minut każdego z nas stać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Chwila dla siebie to obowiązek. Każda z nas tego potrzebuje :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo mądry tekst. Zgadzam się ze wszystkim :) I oczywiście piękne zdjęcia! Obserwuję :*

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo fajne klimatyczne fotki, ostatnio wszyscy narzekają na brak czasu, dawniej każdy miał wiecej obowiązków,nie było telefonów i więcej czasu mieliśmy dla siebie nawzajem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Masz rację! Czasem najlepszym co możesz zrobić, to ucięcie sobie drzemki ;)!

  OdpowiedzUsuń
 17. Zupełnie się z Tobą zgadzam. Wiele z nas bierze udział w tej całej gonitwie, ja chwilami także :/

  OdpowiedzUsuń
 18. Odpoczynek jest bardzo ważny :)
  Trzeba myśleć o sobie, a nie tylko o pracy <3

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja lubię odpoczywać na łonie natury, nie muszę być tam sama, byle by słońce było, to od razu dostaję energii :)

  OdpowiedzUsuń
 20. I'm personally a big fan of kolorowazuzita blog. Thanks for sharing this post.
  clipping path


  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Kolorowa Zuzita , Blogger